BOTOLinium TOXin®

CERRAHİ DIŞI

Botoks mimik kaslarının hareketlerinden kaynaklanan kırışıklıkların düzeltilmesinde, zamanla yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları, çizgileri ve fazla terlemeyi azaltan, basit ve cerrahi dışı bir uygulamadır.

Botox, Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal, saflaştırılmış bir proteindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinir iletimini durdurmaktadır. Bu da sinirin hükmettiği organların fonksiyonları azaltmakta ya da durdurmaktadır. Botox bir markadır. İlk kullanımından sonra insanlar arasında bu proteinin ve uygulamanın adı olarak yerleşmiştir.

Yüzümüzde hareketle oluşan çizgileri “dinamik çizgiler” olarak tanımlıyoruz. Yıllar içinde artan dinamik çizgiler deriyi kırar ve hareketsizken çizgilerimiz oluşmaya başlar. Bu çizgilerimize “statik çizgiler” demekteyiz. Önemli uyarı; statik çizgilerimizin artması tedaviye başlama konusunda geç kaldığımızı gösterir.

Yüz mimikleriyle (alın ve göz çevresinde) oluşan, yerçekimi ve cildin sarkmasıyla ortaya çıkan kırışıklıklar (ağız çevresi deri kıvrımları) ile alın ve göz kenarlarındaki kırışıklıklar “yaşlı bir yüz”, kaşlar arasındaki kırışıklıklar ise “kızgın bir yüz” ifadesi yaratır.

Botox, kırışıklığa yol açan kaslara ince uçlu enjektörler ile çok düşük dozlarda uygulanır. Dinamik kırışıklıklara yol açan kasları geçici süre ile gevşeterek etkisini gösterir. Kaslardaki hareketlerin azalmasıyla derideki kırışıklıklar da azalmakta ve yüz ifadesi düzelmektedir. Botox’un etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır, vücutta dolaşmaz.


Yüz kaslarımız ifademizin yansımasında önemli bir yere sahiptir. Düşüncelerimiz, duygularımız dış dünyaya mimik kaslarımızın hareketleriyle aktarılır. Kaslarımızın ahenkli ritmi, duygularımızın, anlamlarımızın yansımasını sağlar. Yılların etkisi ile ya da genetik dezavantajlarımızdan dolayı mimik yoğunluğumuz artar. Kaslarımızın kılıfı olan derimiz bu hareketlerden etkilenerek derinleşir, gevşer. Kırışıklıklar çoğalır. Evet, anlam yaratan herbir çizgimizin yaşanmışlığı var. Ama derinlikleri arttıkça, yorgun, yaşlı hissettirmeye başlar. Bir an gelir. Beynimizde bir ışık yanar. “Daha fazla yaşlanmak istemiyorum!” diye düşünürüz. Bu duygunun 30’lu yaşlar civarında ortaya çıkması “koruyucu estetik” adına anlam taşır. Yıllar ilerledikçe frene basmak zorlaşır.

Sizleri başka birisi yapmak arzusu taşımıyoruz. En azından tanıştığımız günlerdeki performansınızı korumak ve biraz geriye çekmek hedefimiz.

Kanun musiki için değerli bir enstrümandır. Seslerin tınısını ayarlamak için pek çok kapısı vardır. Botoks tedavisini “kanun”la özdeşleştirebilirsiniz… Yüz kaslarının bir harmonisi, doğal bir bütünlüğü vardır. Ayarlarını doktorunuzla birlikte planlayarak derinleşen çizgileriniz yumuşatılır. Çizgiler yumuşatılırken, özellikle ağız çevresinde ve kaş kenarlarında yerçekimi etkisini vurgulayan yer değiştirmeleri de azaltılır, böylece yüzün kalkması da sağlanmış olur.

Kırışıklıkların yapısı kişiden kişiye değişir. Güneşe maruz kalma, mimik kaslarının sık kullanımı , yaş ve cinsiyete göre değişir. Bir kaç dakikalık botoks uygulaması kırışıklıklara yol açan kasları 4 ila 6 aya kadar gevşetir. 3-7 gün içerisinde etkili olmaya başlar. Basit ve hızlıdır. İyileşme süreci gerektirmediği için uygulama sonrası hemen işe ve günlük hayata geri dönülür. Botoks’un etkisi 4 aya kadar sürmektedir. Tekrar eden uygulamalarda kalıcılık süresi artmaktadır. Kırışıklık tedavisi için yılda 2 ya da 3 kez tedavi planlanabilir.

Göz çevresi , alın bölgesinde sadece botoks etkili olurken üst dudak , boyun ve iki kaş ortasındaki derin ve kuvvetli kırışıklıklarda Botoks , dolgu materyali ile birlikte kullanıldığında daha iyi sonuç vermektedir.


El, ayak ve koltukaltı bölgeleri terlemelerinde de botoks kullanılmaktadır. Ter bezlerindeki sinir uçlarının ter bezlerini uyarması Botox ile engellenerek terleme azaltılmaktadır. Ter kokusu Botoks sonrası ortadan kalkmakta, terleme tedavisi sosyal yaşam açısından konforu artırmaktadır.

Koltuk altı (Axilla) bölgesi terleme tedavisi günümüz yaşamının vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Terleme tedavisinin etkinlik süresi 6 ile 8 ayı geçmektedir.

Botox eğitimini almış uzmanlarca uygulanabilecek bir ilaçtır. Deneyimli ellerde komplikasyon riski son derece düşüktür. Tedaviden 7-10 gün sonra kontrol önerilir. Oluşabilecek rahatsızlıklar kontrol sırasında giderilir. Botoks ilacının istenmeyen bölgelere yayılmaması için yaklaşık iki gün süreyle tedavi uygulanan yerlere masaj, cilt bakımı yapılmamalıdır. Aşırı sıcak, sauna, hamam gibi alanların bu süre içinde kullanılmaması tavsiye edilir.

Botoks kırışıklık tedavisi aynı zamanda yüzün tarzını ve harmonisini destekleyen bir yaklaşımdir. Kaşların pozisyonu , gülmenin kurgulanması, olumlu ifadeye dönüştürülmesi, dinamik ,enerjik bakış gibi pek çok estetik yapılanmayı destekler. Her yüzün kendi içinde bir çözümlemesi vardır. Botoks tedavisi uygulamak ve onu yıllar boyu aynı performansla, zamanında yenileyerek sürdürmek ideal dengeyi, güzel yaşlanabilmeyi sağlar.


ESTETİĞİN Kaynağı SİZSİNİZ BİZ Var Olanı GÜZELLEŞTİRİYORUZ!