YAĞ ENJEKSİYONU®

CERRAHİ

Yağ enjeksiyonu bir yerden alınan yağ hücrelerinin iğne ile başka bir yere verilmesidir. Alınan yer genellikle karın bölgesidir. Verilen yağ hücreleri yeni yerlerinde yaşamaya devam ederler orada bir dolgu maddesi görevi görürler. Yağ enjeksiyonunun başarısı verilen hücrelerin yaşamaya devam etmesine bağlı. Eğer verilen hücreler ölürlerse birkaç hafta sonra bütün dolgu etkisi ortadan kalkar. Kısaca ölü yağlar erir.


İŞLEM NASIL YAPILIYOR?

Yağ enjeksiyonu yapmanın birçok değişik tekniği ve aleti var. Temel olarak yağlar özel liposuction enjektörleri ile alınıyor ve başka bir enjektöre aktarılarak yeni yerlerine enjekte ediliyor. Her iki safhada da kesik yapmaya ve dikiş koymaya gerek yok ve lokal anestezi yeterli oluyor.


İŞLEMİN BAŞARISI NEYE BAĞLI?

Bu işlemin başarılı olması tamamen kullanılan aletlere ve tekniğe bağlı. Son yıllara kadar verilen yağların erimesi neredeyse bir kuraldı. Ancak son birkaç senede ciddi bir ilerleme oldu ve artık verilen yağların tutma ihtimali ciddi olarak arttı. Örnek olarak benim yağları alırken kullandığım iğnenin içerisi özel hazırlanmış ve altın kaplı. Amaç kanülün içerisinde olabilecek metal çapakları düzeltmek ve hücrelere en az zarar verecek alaşımla, yani altın ile yüzeyi kaplamak. Alınan hücrelerin hava ile temas etmemesi, yağların verildiği enjektörlerin boyutları, uyguladığınız basınç gibi birçok ayrıntı da var. Ama asıl önemli olan aletler ve onlar olmadan vereceğim yağların eriyeceğine eminim.


YAĞLAR EN SIK NEREYE VERİLİYOR?

Sıklıkla yüz bölgesinde kullanılıyor. Dudakları kalınlaştırmak, Ağız kenarındaki derin kırışıklıkları doldurarak yok etmek, elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak hatta alt çeneyi biraz büyütmek amacı ile bir miktar yağ verilebilir. Yağlar kalçaların şeklini düzeltmek, daha önce yapılmış ve çöküklüklere sebep olmuş liposuction deformitelerini düzeltmek amacıyla da sıkça kullanılıyor. Bazı kazalardan sonra da bu işleme başvurulabilir. Örneğin alın bölgesinde bir çöküklük oluşmuşsa bu yağ ile doldurulabilir. İŞLEM: Buna bir ameliyat demek kolay değil. Belki botox gibi bir işlem ile küçük bir ameliyat arası büyüklükte diyebilirim. Yinede bir ameliyathane ortamında yapmakta fayda var. İşlem aslında 20 dakika kadar sürüyor. Ama alınan yağların hazırlığı da en az o kadar sürüyor ve toplam süre bir saate yaklaşabiliyor. Lokal anestezi her zaman yeterlidir.


YAĞLAR MUTLAKA ERİYORMUŞ, HER ÜÇ AYDA BİR BU İŞİ TEKRAR MI EDECEĞİZ?

Verirken yağların erimeyeceğini ümit ediyoruz. Düşük bir ihtimal ile erirlerse işlem tekrar edilebilir. Ama amaç bu işlemi bir kere yapmak ve tekrarına gerek duymamak.


YAĞ ALINAN YERLERİMDE İNCELME OLACAK MI?

Hayır. Alınan miktarlar o kadar küçük ki siz alınan yerde bir fark göremezsiniz.


İŞLEM SONRASI SİZİ NELER BEKLER:

İşlemden sonra yağ verilen yerde şişlik olacaktır. Bu birkaç gün sürer. Aynı gün evinize çıkabilir, şişliklerden rahatsız değilseniz ertesi gün işinize dönebilirsiniz. Spora bir hafta sonra başlayabilirsiniz.


ESTETİĞİN Kaynağı SİZSİNİZ BİZ Var Olanı GÜZELLEŞTİRİYORUZ!